Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/pracownik

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Serwis szukajwarchiwach.pl

Serwis szukajwarchiwach.pl tworzony jest z myślą o użytkownikach, którzy w zasobie archiwów państwowych poszukują materiałów będących podstawą prowadzonych badań, przygotowywanych prac i publikacji naukowych. To także serwis dla pasjonatów historii, którzy w oparciu o źródła pragną poszerzyć swoją wiedzę o dziejach minionych. Z początkiem 2018 roku serwis został zaktualizowany o nowe dane i obecnie udostępnia zasoby wszystkich 33 archiwów państwowych, w tym:

  • 115 000 opisów zespołów archiwalnych,
  • 12 600 000 opisów jednostek archiwalnych,
  • 28 000 000 skanów materiałów archiwalnych.

 

W serwisie szukajwarchiwach.pl udostępnione zostały ponadto materiały archiwalne Archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Archiwum Polskiej Misji w Szwajcarii, Archiwum Polskiej Biblioteki im. Ignacego Domeyki, Archiwum Instytutu Hoovera, Archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie, Archiwum Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Materiały zgromadzone w archiwach stanowią dokumentacyjne świadectwo działalności państwa i narodu polskiego oraz instytucji, które w przeszłości funkcjonowały na obszarze dzisiejszej Polski. Dostęp do nich dzięki zdigitalizowanym zbiorom jest całkowicie otwarty – nie wymaga logowania i jest bezpłatny, dzięki czemu z zasobu archiwów można korzystać z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. 

Skróty

Copyright © 2001-2021
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.