„Koncert Przyjaźni” z okazji Święta Niepodległości Polski oraz Dnia Weteranów w USA

11 listopada 2016 r. o godz. 18.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rozpocznie się „Koncert Przyjaźni” z okazji Święta Niepodległości Polski oraz Dnia Weteranów (Veterans Day) w USA, przypominający polskie i amerykańskie pieśni patriotyczne oraz pozwalający podkreślić przyjaźń między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Bezpłatne wejściówki można odbierać w siedzibie Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt” (ul. Warszawska 37) od 3 listopada.

Koncert w Katowicach jest jednym z pięciu koncertów zaplanowanych w ramach Poland Music Tour for Peace 2016. Gości zza oceanu będzie można także podziwiać w następujących wydarzeniach muzycznych:

• 12 listopada – Centrum Macierz Polonii, Wólka Więcławska k/Krakowa, „Koncert Przyjaźni”,
  • 13 listopada – Synagoga Tempel w Krakowie, „Koncert Pieśni Kompozytorów Żydowskich”,
  • 14 listopada – Chorzowskie Centrum Kultury w Chorzowie, koncert fundraising na rzecz chorzowskiego hospicjum,
  • 15 listopada – Opera Śląska w Bytomiu, „Koncert Nieśmiertelnych Arii Operowych”.

We wszystkich koncertach udział wezmą laureaci Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego Altamura/Caruso organizowanego przez Inter-Cities Performing Arts, Inc. NJ/NY. Założycielem tej instytucji i prezesem jest Carmela Altamura – niegdyś wybitna sopranistka, a obecnie jeden z najznakomitszych nauczycieli w zakresie pedagogiki wokalnej. Studiowała w Konserwatorium  Giuseppe Verdiego w Mediolanie, na co otrzymała stypendium z Metropolitan Opera. Występowała w najważniejszych salach koncertowych Europy, Bliskiego Wschodu i USA. Współpracowała z wielkimi dyrygentami, m. in. z Franco Ferraris, William Hicks, Ovidio Balan, Anton Coppola i Alfredo Silipigni oraz z pianistą / kompozytorem Ettore Campogalliani. Założyła wiele instytucji muzycznych, które pomagają młodym adeptom sztuki operowej kształcić głosy i rozwijać kariery. Można tu wymienić m. in. Inter-Cities Performing Arts, Inc. i Altamura School for the Fine and Performing Arts. Stworzyła prestiżowy konkurs śpiewaczy, Altamura/Caruso International Voice Competition.

W Poland Music Tour 2016 wystąpią następujący artyści:

• Justyna Giermola – sopran,
  • Leslie Gonzalez – sopran spinto,
  • Francisca Mendoza – skrzypce,
  • Ola Rafalo – mezzosopran,
  • Jenny Sandelin – sopran,
  • Anne Tormela – sopran,
  • Krzysztof Biernacki – baryton,
  • David Maiullo – fortepian, dyrygent,
  • Mika Nisula – tenor,
  • Enrique Pina – tenor,
  • Gabriel Vamvulescu – bas.

Organizatorami wydarzenia są Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt”, Inter-Cities Performing Arts, Inc. z USA i Polsko-Amerykańska Rada Współpracy (USPTC).

Plakat promujący KOncert Przyjaźni w Katowicach